Nincs is szebb annál, mikor éltes urak a jól végzett munka örömével meglátogatják a Kisfaludy házat, hiszen van ott múzeum, étterem, káprázatos kilátás a Balatonra.
A költő 1800. január 20-án kötött házasságot Szegedy Rózával, aki a présház melletti házat és birtokot vitte a házasságba. Amúgy Sümegen laktak, de boldogok voltak itt a présházban, és nagy társasági életet éltek. Szegedy Róza ürmös bort is készített. A költő tisztelői és más kiránduló csoportok egész évben látogatják a házat. Arról, hogy mi marad meg bennük a Himfy szerelmei, Kesergő szerelem soraiból, nem tudni. De már az is érték, ha tudják, ki volt Kisfaludy Sándor, a tiszta szerelem leírója, s a hazáért, nemzetért, nyelvért minden áldozatra kész hazafi.
Nem könnyű lefelé, a kockakövek mesélők és csúszósak, a badacsonyi olaszrizling is remek. Fogyasztói, élvezői, a lefelé tartó úton megtapasztalják erejét, s ha majd vonatra vagy hajóra szállnak, emlékezzenek a nagy költőre, a hazafira, és a szerelmi dalsorozatra, melyhez hasonló Balassi óta nem született. Kisfaludy Sándor (1772-1844) nemcsak a magyar romantika egyik nagy képviselője, hanem a Balaton vidékének korai verselője, regélője is. A Kisfaludy Regék a magyar előidőkből (1807) című kötetében található három mű – Csobánc, Tátika, Somló – helyi vonatkozásai mellett elkalandozik Tihanyig, a Balaton partján húzódó hegyekig, a somogyi partokig és a zalai nádasokig is.
Fotó: Fortepan: – 1955. Badacsony a Kisfaludy utcán lefelé. Képszám: 61887