Supedlalé 123. oldal

Két liter napraforgó olajban megpárolok 5 kiló apró kockára vágott vöröshagymát, hozzáadok 3 kiló zöldpaprikát apróra vágva. Üvegesre párolom, beleöntök 7 deciliter paradicsompürét, fél kiló édes fűszerpaprikát, majd sűrű kevergetés mellett beforralom. Botmixerrel simára keverem, hagyom pihenni, hogy az ízek összeérjenek. A paradicsompürének van egy kesernyés íze, aminek ki kell főnie!

Megvan a hallé alapja, vegyük sorba a belevalókat: 17 liter víz, 20 deka durva só, 10 deka csípős szegedi paprika, 4 nagy fej vöröshagyma négyfelé vágva, egy egész fokhagyma – nagyjából 12 gerezd –, egy csomag babérlevél (5 gramm), egy csomag szegfűbors (10 gramm) és egy csomag négyszínű bors (a négyszínű vagy tarka bors fekete, fehér, zöld és rózsaborsot tartalmaz). Három órán át forrásban van az étel, ennyi idő alatt az összes hús lefő a csontokról. Gyakran kell kevergetni, segíti, hogy könnyebben lejöjjön a halhús.

Van egy másik, de kisebb, nagyjából 40 literes katlan is, ebbe pont belefér egy kisebb, kiluggatott bogrács, 7-8 milliméteres lukak vannak benne. Ebbe öntjük az átszűrendő hallevet. Ahhoz, hogy a halászlé szálkamentes legyen, ezt a folyamatot kétszer megismétlem. Ha nagyon sűrű a lé, vizet teszek hozzá. Ezután kerül bele az előzőleg már elkészített halléalap! Összeforralom, majd a korábban használt kiluggatott bográcsot beleteszem a halszeletekkel (harcsafilé, pontypatkók), amelyek előző nap 24 órán át sós, vizes oldatban álltak. Tíz perc múlva kiemelem a bográcsban lévő halszeleteket, és belerakom egy széles és kellően magas tepsibe egymás mellé, és hagyom kihűlni. Előveszem a halbelsőségeket, máj, ikra, ügyelve, nehogy epe kerüljön közéjük. Belerakom a halászlébe, lassan, rotyogva főzöm, majd jön a végső ízesítés. Megkóstolom, ha kell, sózom, teszek bele egy egész zúzott foghagymát és ízlés szerint Erős Pistát. Összeforralom, és jöhetnek a vendégek. Felvidéken tokaji hárslevelűt isznak a halászlé mellé, és friss fehér kenyeret szelnek.

Megszakítás