Az utolsó komp

Előzetesen, kedves novellám a hamarosan megjelenő 'A halak mesélnek' c. könyvemből.

 

dr Zabos GezaLeparkolok az állomás mellett, a resti előtt néhány gumicsizmás ráérő támasztja a falat, helybélinek gondolom őket.

-Jó reggelt, hogy jutok a Tisza partra?

- Ha horgászni jött, a régi kereszt mellett forduljon jobbra, kanyargós sóderos út visz fel a Laszvegaszba.

-Az micsoda?

- Kocsma, ahonnan lelát a kompra. Nincs menetrendje, ha jön valaki, átviszi a szigetre, a végiben már a folyó várja,- mondja egy borostás, vörös jambósapkát, zöld kezeslábast viselő férfi. Úgy hírlik, gyülekezik a kecsege az agyagos alatt. Ha szerencséje van, ott kurkászhat kérészt, de megteszi csalinak a húsos vörös trágyagiliszta is.

- Maga is horgászik?

- Nincs idegem hozzá, de az állomásfőnök felesége hordja a tejet a piacra, én meg ott trógerolok, tőle tudom, hogy az ura napok óta készültségben van a kecsegék miatt. Odafenn többet tudnak a kecsegejárásról vagy gyülekezésről, azokat kérdezze, de csak a kecsegékről.

- Van titkolnivalójuk?

- Cigarettát csempésznek, de most nehézségeik vannak, rosszul viselik. Nekem sem jó. Békében 600 forintért vettem tőlük a Marlborót, most meg tekerjük, amink van. Jut eszembe, ha találkozik Ahmeddel,- elálló füleiről megismeri,- alkudjon vele. Képes ilyenkor is párezer forintért bemenni a Tiszába kurkászni az agyagost kérészért.

- Ahmednek hívják?

- Ja, Kanalas Ahmed, az apjával pár éve megvilágosodtak, de már bánják, többnyire szolgálatban van.

- Milyen szolgálatban?

- Amilyenre szükség van, favágás, benzinfejtés, gombászás, cigarettacsomagolás, aprómunkák… Határsávban vagyunk, ez a vidék nem az égig érő fenyveseiről híres, inkább a holtág fölé domborodó magaslatról, amit mi hegynek hívunk. Fénykorában magtárként szolgált rajta egy épület, de a változó évek, az állami szektor széthullása megpecsételte a sorsát. Korengedménnyel nyugdíjba ment határőr tiszt vette meg, néhány helybéli ügyes kezűvel felújították, még italmérési engedélyt is kapott. Hangulatos a kerthelyisége, összecsukható fémasztalokkal, lemosható műanyag terítővel, kényelmes műanyag fotelekkel, nagy képernyős televízióján a Sláger és a Muzsika tévé megy állandóan. Szeretik mifelénk a jó zenét. Azt ismeri, hogy: Ű

„Teljesen rabbá tetted az én szívem,

 rabod leszek, amíg élek.

 Ezerszer elmondom, hogy szeretlek téged,

annyira várom már az éjszakákat,

hogy csókolhassam a szádat”.

 - Restellem, de nem. Maga is odajár?

- Megyek persze, szép a kilátás a holtágra, szeretem nézni, ahogy az öreg komp jár. A gazdája révhajónak hívja, pedig csak egy széles, lapos fenekű, sekély merülésű, tompa orrú vízi jármű. Jól bírja magát, szekereket, autót visz a túloldalra. Csörlős, kézzel tekerős komp, szerintem már hajózási műemlék.

 - Ki adta a nevet az italmérésnek?

- A megnyitó ünnepségre hivatalos volt a falu apraja-nagyja, köztük Ahmed is, aki rövid időre elvonult szívni valamit, majd egész este ezt hajtogatta: Uramisten!- tiszta Laszvegasz! Azóta mindenki így hívja.

-  Mondja, van a faluban szálláslehetőség?

-  A tiszteletes úr házvezetőnője foglalkozik ilyesmivel. A paplak kertjében van egy kis ház. Az udvaron kút, a csirkeól mögött hátul a budi. Délelőtt még otthon éri a tiszteletes urat, utána estig foglalt, hittanórákat tart a környékbeli gyerekeknek. Hagyja ott a kocsit, úgy biztonságosabb, intézze a szállást, aztán érdeklődjön a hegyen a kecsegékről. Délután a Tisza kanyarban ahol felgyorsul a folyó, talál hasonszőrűeket.

Megalkuszom a szállásra, puritán berendezése nem marasztaló. Elköszönök, megyek a régi kereszt felé, több évtizede állíthatták, látszik rajta az idő múlása. Készítője kitett magáért, bádogból hajtott, cifrára vágott védőtetős, vascsőből készült keresztfára popszegeccsel felerősített alumíniumból öntött korpusz, csillagcsavarokkal a fához rögzítve, színes pléhvirágokkal díszített, Jézus mellkasán hét csepp elmosódott vérrel. Helyszínbejárás során többször láttam útszéli keresztet, de ez veri mindegyiket. Remekmű a maga módján..

Régen jártam már a Felső-Tiszán, utolsó emlékem egy filmforgatás, Zabos Géza bátyánkról készítettünk filmet az utókornak 1997-ben. Húsz évvel később újra Tiszabecs felé vitt az utam.

Könnyen megjárom a kaptatót, nincsen kapuja a kocsmának, dologidőben üres, a pultban söröskorsókat öblít egy napszítta fiatalember olyan fülekkel, hogy hátszélben megsegíti a szél. Gyanítom, hogy ő lesz a kocsma névadója.

-  Jó napot, nyitva vannak?- udvariaskodom

-  Éjjel-nappal állunk a kedves vendég szolgálatára, Tölthetek egy kis pálinkát, kísérőnek Borsodi Mestert. Olyan a habja, megáll benne a bicska!

-  Jó lesz, ebben a sorrendben! Kecsegézni jöttem úgy hírlik, a kecsegék menekülnek innen a sok szennyezés miatt.

- Az elől nincs menekvés! De itt az ideje a vermelésnek, gyülekeznek, a hat fokos víz összehozza őket. Lehet más oka is, ki lát be a kecsegék fejébe? Nemrég ment le az ár, a holtágat, amire rálátni, lehalászták. Sok hal maradt benne, nem győzték visszahordani a Tiszába. Voltak köztük méteres kecsegék, a szívem majd megszakadt, mikor láttam, hogy rakják vissza a folyóba.

- Sajnálta őket?

- Azt sajnáltam, hogy nem lett belőlük kecsege pörkölt! Most már mindegy, de ha visszajön a főnök, elkísérem egy kis aprópénzért oda, ahol több a kecsege, mint a víz! Késő délután indulunk, pálinkája van?

- Nincsen.

- Majd én hozok. Hűvös a paplak kertjében az a bungaló, de a tarpai szilva felmelegíti magát, aztán majd elszámolunk.

Elüldögéltem a hűvösödő kertben, elkelt a mikádó, néztem a kompot, szénával megrakott lovas kocsi hajtott fel rá, az öreg révész komótosan tekerte a csörlőt, zökkenés nélkül ért partot. A bakon ülő cserdít, a ló lendületesen húzza a szekeret, látszik rajta, nem először kompozik ide-oda.

 - Szólt a főnök, hogy mehetek, csapódik mellém a névadó, hány pícét hozott magával?

- Négyet minden eshetőségre.

- A fele is elég lesz, biztosan van magánál újmódi, ami tele van apró gyűrűkkel.

- Van bizony!

-  Támassza a fészer oldalához, a Tisza sodorja a sok uszadékot, a szmötyit, a zsinór meg behozza a gyűrűk közé. Ha van nagy gyűrűs botja, azt hozza!

- Magáé milyen?

- Négy méteres, nagy gyűrűs, tömör, beállítom a tartóba, a sodrás meghajlítja. ha rezeg, kecsege birizgálja.

Pakolunk, leoldalgunk az agyagoson a komphoz.

- Várunk egy kicsit,- mondja a révgazda, mindjárt itt van az állatorvos, jön a szigetre megnézni a disznókat.

- Mi van a szigeten az ártéri fákon kívül?

- Néhány lábakon álló víkendház, sertés telep, tavasszal meg rengeteg hóvirág. Néhány perc múlva már az állatorvossal érünk partot, majd nemsokára kibukkan a folyó. Megdöbbent a sodrása, partot mos, partot rombol, szigeteket-ruganyokat épít és hordja a nemtörődöm emberek hordalékát. Eszembe jut a Zabos Gézával töltött mesélős esték egyike, amikor Montskó Évának, a film rendezőjének így mesélt: „Amikor még bukfencesen vidám élőlények éltek nagy számban a víztükör alatt, ez a kedves víz kiszámíthatatlansága okán a női nemhez tartozott. Hiszen olykor, mint egy szűz kislány, mindent megtagadott, máskor adakozóvá vált, mint egy telt vágyú és erejű asszony. Mostanában azonban szennyes ruhájú, kizsarolt és meggyötört utcalányként támolyog a partjai között."

- Itt volnánk, mutatja Ahmed, a rugany alatt próbálja, én meg hagyom, hadd vigye a sodrás a kecsegék közé. Csak elébb megpróbálok tisztességes csalit hozni. Aztán alsógatyára vetkezve beugrik a hatfokos vízbe, hogy két perc múlva nagydarab agyagos sarat vessen a partra.

- Szedje szét óvatosan, hozok még mellé, aztán - mintha távoli rokona lenne Hanyi Istóknak - alábukik. Van benne három lárva, dobozba rakom őket. Újabb agyagdarab meg a vacogó Ahmed, aki még vizesen átnézi az általam szétszedett sarat, és talál benne meglapuló lárvát. Ennyi ebben is lesz, saraz tovább. Tévedtem,- mondja, - de így is van hat férgünk, ha mind kecsegére váltjuk, pörkölt lesz belőle. Kicsavarja az alsógatyáját, visszaveszi, bekap két nyelet, pálinkát és harcra kész. Hegyi jellegű itt még a folyó, de azért látni, hol rejt árkot, kutat, gödröt. Kimart partok ölén rohan a víz, ámulok rajta. Ahmed nem az a romantikus fajta, már a második kecsegét veti ki a partra.

- Jöjjön mellém, csak kicsit lejjebb dobjon, hagyja, hogy a sodrás vigye, talál az gödröt magának is. Erőltetni kell a szemet hamari az este, megfogom a zsinórt, mert a bot spiccét alig látom. Ahmed már a harmadik kecsegét húzza partra, minek ide merítő,- vigyorog rám. Megrándul az ujjam, bevágok. Oh, drága Tisza anyácska légy kegyes hozzám,- fohászkodom, és követem a zsinór útját.

- Itt van, a szélibe! - kiált, Ahmed, belép a folyóba, partra vet egy akkora kecsegét, ami veri a métert.

- Nagy horgász maga,- vág hátba, eddig jól titkolta!

- Szólni sem tudok, csak nyújtom felé az üveget.

- Pakoljunk főnök, menni kell, elmegy az utolsó komp!

Pakolunk, rohanunk, szól a kolomp, van tisztesség az öregben megvárt bennünket. Állok a korlát mellett, eszembe jut a dal, amit Zabos Géza bátyánk tiszteletére írt és adott elő a Bodrog torkolatban, egy helybéli amatőr gitáros:

„A folyó mindig lefelé folyik,

a végtelenben lassan eltűnik,

Magammal viszem,nem felejtem, nem felejtem el,

ez a folyó áll a szívemhez közel.”

                                                                                                                                                                                                                                 2024

We use cookies
A weboldal sütiket használ a jobb felhasználói élmény miatt.